<< Back to all Blogs
Login or Create your own free blog
Layout:
Home > PetSmart Run
 

PetSmart Run

October 11th, 2017 at 05:27 pm

This morning I took the zucchini bread to C, went to the gym, and then went to PetSmart to stock up. I bought two boxes of kitty litter, a big bag of dry cat food and a box of canned food. Then I noticed that their supply of $5 Christmas kitties was in. That would be stuffed kitties, of course. I buy two every year for my son's labs, so I thought I would get it done early. I want to mail their Christmas box at the beginning of Decmember this year. So two kitties went into the cart, and the total was $70. Yikes! The litter was on sale, too!

Tomorrow I'll get gas, and I think that will take care of all the necessities for this month. Variables are at 67%, with two weeks to go.

It's cool and rainy. I don't intend to go out again today, so I put on tonight's pajamas! Might as well -- it saves on laundry.

I had zucchini bread for breakfast and just made sausage rolls for lunch. (Burned the sausage a bit, but it wasn't bad!) Dinner will be leftover tomato casserole. I still have spinach to use up, so tomorrow, for one of my meals, I'll make spinach-cheese quesadillas. I share this mostly so I will remember to do it!

No child care today; DIL is off of work, but I'm on tomorrow, for after school and for transportation to Tae Kwan Do. I've had a nice break, though!

6 Responses to “PetSmart Run”

  1. Bluebird Says:

    Great job with your variables so far this month! Even with the PetSmart run! I just purchased a Christmas gift for my MIL, hoping to finish really early this year!

  2. My English Castle Says:

    Man, pet stuff adds up. I popped into a local place yesterday and spent $25 in a minute.

  3. PatientSaver Says:

    I'd be curious to know Pet Smart's price on cat litter. I found that buying it in the supermarket was pretty expensive, but BJs sells 40 lb boxes for about $8.

  4. CB in the City Says:

    I paid $10.99 for each 19 lb. box. However, this is for Slide. I can't use the cheaper, dusty litters as the pan is kept in a closet right off the hall -- right in my living space. I'm paying more so that I don't have dust all over everything. And it doesn't track, either.

  5. rob62521 Says:

    You do a good job keeping the variables at a reasonable rate.

  6. FrugalTexan75 Says:

    Have you tried the Petco SoPhresh brand? I pay $9.99 for 30lbs in a refillable bucket.

Leave a Reply

(Note: If you were logged in, we could automatically fill in these fields for you.)
*
Will not be published.
   

* Please spell out the number 9.  [ Why? ]

vB Code: You can use these tags: [b] [i] [u] [url] [email]