I went to Food4Less after my gym visit and spent $3 on produce and $6 on bleach. I had intended to get the bleach at Sam's, but they were selling it in packages of three big bottles -- honestly, I don't have the space and don't use it that much. So I got one bottle at Food4Less. Shocked at the price, though. When did bleach get so expensive?
The produce I bought -- from F4L's produce clearance shelf -- was 6 red peppers, 5 kiwis, and 3 pounds of yellow onions. Pretty pleased with that. I have chopped and frozen 4 of the peppers and roasted the other two -- I'll make roasted red pepper pasta tomorrow. Later I'll go through the onions to make sure they are all fresh. I think French onion soup is in my future. The kiwis I'll just eat once a day. I've already had one.
Today it's supposed to be hot -- though it hasn't gotten there yet. Then a cold front will pass through. I took an early morning walk to avoid both. We'll see what tomorrow brings. I'm ready for Fall.
September 21st, 2022 at 12:03 am 1663715007
September 21st, 2022 at 12:38 pm 1663760330
September 22nd, 2022 at 12:33 am 1663803213
Good deal on your produce!